Jak prawidłowo rozciągać mięśnie po treningu

Ćwiczenia fizyczne mogą być trudne dla organizmu, zwłaszcza jeśli nie jesteś do nich przyzwyczajony. Jeśli nie zadbasz o swoje mięśnie po treningu, mogą one ulec kontuzji lub przemęczeniu, co utrudni ci osiągnięcie celów fitness. Aby temu zapobiec, po treningu należy się schłodzić i wykonać kilka lekkich ćwiczeń rozciągających. Możesz także masować mięśnie wałkiem piankowym, aby rozluźnić napięte mięśnie i węzły, które nagromadziły się podczas treningu.

Rozciąganie dynamiczne

Rozciąganie dynamiczne to delikatny sposób na pobudzenie przepływu krwi do mięśni i rozgrzanie ich tak, by były gotowe do treningu. Potraktuj je jako aktywną formę rozciągania statycznego - nie utrzymujesz rozciągnięcia przez dłuższy czas. Zamiast tego aktywnie poruszasz stawami, wykonując płynne ruchy, które pobudzają przepływ krwi i rozgrzewają mięśnie. Ponieważ jest to rozciąganie dynamiczne, nie należy przekraczać punktu, w którym pojawia się lekkie uczucie dyskomfortu. Rozciąganie dynamiczne można wykonywać przed, w trakcie i po treningu.

Najlepiej wykonywać je przed treningiem, aby rozgrzać mięśnie i przygotować je do ćwiczeń. Należy unikać rozciągania statycznego przed treningiem, ponieważ może ono sprawić, że mięśnie będą zbyt napięte, co nie jest idealne przy podnoszeniu ciężarów.

Rozciąganie statyczne

Rozciąganie po treningu jest ważną częścią rutyny na ochłonięcie. Pomaga zmniejszyć bolesność mięśni i zwiększyć ich elastyczność. Upewnij się, że wykonujesz rozciąganie przez co najmniej 30 sekund, aby miało ono jakikolwiek wpływ na mięśnie. Istnieją różne rodzaje rozciągania, takie jak statyczne, dynamiczne i proprioceptywne (znane również jako samouwalnianie mięśniowo-powięziowe).

Podczas gdy rozciąganie statyczne świetnie nadaje się do ochłonięcia po treningu, rozciąganie dynamiczne jest lepsze, gdy rozgrzewasz się przed treningiem. Mięśnie można rozciągać na kilka sposobów, np. trzymając się pozycji jogicznej, używając taśm oporowych lub kładąc nogę na krześle i pochylając się w kierunku nogi. Rozciąganie mięśni po treningu może pomóc zmniejszyć bolesność mięśni i poprawić ich elastyczność.